Odpolední ScioŠkola – Vynálezy – létání (30. 3. 2017)

posted in: blog | 0

Naše dnešní setkání jsme opět zahájili společným kreslením toho, co si děti pamatují z celodenního nedělního setkání. V neděli dopoledne jsme ukončili téma „Lidské tělo“ a otevřeli téma nové „Vynálezy“. Děti si zavzpomínaly na své originální vynálezy, které samy vymyslely. Některé byly vskutku velmi zajímavé.

Když byly všechny děti přítomné, mohli jsme se ponořit do poznávání další zajímavé oblasti vynálezů. Každý z nás si někdy v životě pravděpodobně představil, že mu narostou křídla a bude moci vzlétnout. Křídla nám bohužel nikdy nenarostla, naštěstí se ale narodili vynálezci, kteří po létání toužili tak moc, až se jim nakonec podařilo sestavit takové stroje, které do oblak vzlétly. Dnešním tématem je tedy létání.

Nejprve jsme si společně povídali o všem, co děti o létání vědí. Následně jsme si létající stroje rozdělili na letadla s pevným křídlem a letadla s rotujícím křídlem. Děti vymýšlely, v čem se liší a k čemu hlavně slouží. Vyjmenovali jsme si také všechny osoby, které můžeme najít na palubě a popsali jsme si jednotlivé části letadla.

Ale co bychom to byli za vynálezce, kdybychom si nevyrobili každý z nás také své letadélko. Pustili jsme se do práce a za chvilku byla ve třídě přehlídka perfektních a krásně barevných modelů.

Po svačině jsme se všichni moc těšili ven na zahradu, protože jsme se už nemohli dočkat, až naše modely vzlétnou do oblak. Všichni společně jsme si odstartovali odlet a sledovali, čí letadlo doletí nejdál. Děti mezi sebou různě závodily a navzájem si svá letadélka posílaly. Všem dětem se jejich modely velmi povedly, krásně se vznášely nad našimi hlavami a nikomu se nechtělo zpět do školy.

Ale ještě na nás čekalo téma horkovzdušných balonů. Společně s dětmi jsme si popsali, z jakých částí se balon skládá, jakým způsobem se vznáší do oblak a jak se ovládá. Vše jsme si demonstrovali na dalším pokusu, při kterém jsme si vyrobili malý horkovzdušný balón a sledovali jsme, jak se pomaloučku vznáší ke stropu.

Děti si před koncem ještě vybraly omalovánku, kterou si měly vložit do svých deníků a doma vybarvit. Jakmile jsme měli uklizené všechny své věci, vydali jsme se všichni do šaten, kde už na děti čekali rodiče.

Průvodkyně Hanka Pitelková

Leave a Reply