Odpolední ScioŠkola – Kouzlení s magnety (čtvrtek 20. 4. 2017)

posted in: blog | 0

Po minulém odpoledni s gravitací jsme se věnovali trochu jiné „přitažlivosti“, a to magnetismu. Nejdřív jsme si udělali malý experiment: co magnet přitáhne, a co ne? Zkoušeli jsme hrací kostku, obal na papíry, kancelářské sponky a spoustu dalších materiálů. Nakonec jsme došli k tomu, že magnet přitahuje jen kovové věci, ne dřevo, papír a plast. Ale to nám nestačilo: takový stříbrný prstýnek je sice z kovu, ale magnet ho nepřitáhne! Výsledek experimentu jsme tedy museli ještě upravit: magnet přitahuje jen věci z některých kovů – jako je například železo.

A kolik toho magnet vlastně udrží? Zkoušeli jsme sílu našich magnetů na kovových mincích. Udržel jich 6 za sebou. Ale když jsme mince přidali blíž k magnetu, a ne za sebou, udržel jich mnohem víc – záleží tedy na tom, jak daleko od magnetu přitahované věci jsou!

Ze všech těch pokusů jsme dostali hlad, a tak jsme si dali svačinu. Byla moc dobrá.

No a po přestávce a po svačině jsme se vrhli na to hlavní, o co dnes šlo, a to byl jeden z nejdůležitějších vynálezů, jaké jako lidstvo máme. Používali ho už lidé v antice a ve staré Číně, a je to kompas. Bez něj by Kryštof Kolumbus jen těžko objevil Ameriku, a možná bychom nikdy nenarazili ani na Austrálii.

I my jsme se naučili kompas používat, abychom nepřišli o důležité objevy v našich životech: už umíme najít sever, jih, východ i západ. A protože jsme zvládli s kompasem zacházet, mohli jsme rovnou vyrazit za pokladem. Našli jsme ho? Samozřejmě, našli – podle kompasu, samozřejmě!

Součástí pokladu byli, kromě sladké odměny, i dva magnety pro každého. S jejich pomocí jsme si úplně nakonec vyrobili vlastní autíčko na magnetický pohon. No a o autíčku už psát nemusím, protože si ho každý z našich malých objevitelů odnesl domů…

Průvodkyně Martina Kmochová

Fotografie si můžete prohlédnout zde

Leave a Reply