Odpolední ScioŠkola – Mozek a nervová soustava (čtvrtek 16. 3. 2017)

posted in: blog | 0

Čtvrtý čtvrtek jsme se podívali na orgán, který z nás lidí dělá jedinečné myslící bytosti – mozek a celou nervovou soustavu.

Nejprve jsme si připomněli smysly, o kterých jsme si povídali minule, zakreslili jsme si je do naší postupně se tvořící postavy, která se pomalu začíná podobat opravdovému člověku!

Pak už jsme se vrhli na mozek! Dali jsme dohromady, co všechno o mozku už víme a známe: shromažďuje informace, řídí tělo, funguje jako hlavní centrála. Děti toho spoustu znají a dokážou na informace samy přijít.

Na úvod jsme se podívali na krátké video, kde jsme mohli pozorovat, jak mozek vypadá, z čeho čerpá informace a co všechno na něj má vliv. A protože bylo venku krásně, vyrazili jsme ven najít části puzzle, ze kterých jsme si každý sestavil pestrobarevný mozek, který jsme si pak nalepili do deníku. Kolem mozku jsme také nakreslili, čím mozku prospíváme – čím můžeme podpořit jeho správné fungování. Víme totiž, že mozek řídí celé tělo a pokud nefunguje dobře, je to problém pro celé tělo.

Jak ale vlastně mozek dokáže shromažďovat informace, když je uvnitř lebky a z vnějšího světa nemá šanci vidět zdaleka nic? Společnými silami jsme došli k tomu, že mozek potřebuje nějaké pomocníky, které by mu informace nejen z vnějšího světa, ale i z těla, přinášeli. Zjistili jsme, že tito pomocníci se nazývají neurony. A není lepší způsob zjistit jak fungují než si jejich funkci přímo vyzkoušet. Proto jsme se vydali ven a tak jsme si při běhací hře vyzkoušeli nejen funkci neuronů, ale i receptorů a mozku a jejich vzájemnou spolupráci.

Nakonec jsme se vrátili k naší postavě – nalepili jsme jí mozek a vytvořili z modelíny nervová vlákna ze všech oblastí sahající až do mozku. Nakonec jsme si dali úkol na doma – vybrat si z pracovního listu aktivitu, kterou s rodiči vyzkoušíme a tím pomůžeme rozvoji myšlení. Už jsem zvědavá, kdo co vyzkouší 🙂

Průvodkyně Anežka Čížková

Fotografie si můžete prohlédnout zde

Leave a Reply